Rusya Vizesi nasıl alınır?

Bilindiği gibi 2010 yılında Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki anlaşma ile Türkiye ve Rusya vatandaşları vize muafiyetiyle seyahat edebiliyordu. Vize muafiyetiyle birlikte Rusya'ya turistik amaçlı seyahat eden kişi sayısı ciddi oranda artış göstermişti.

İki ülke arasında yaşanan talihsiz gerginlik sonrasında 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya, Türk vatandaşlarına tekrar vize uygulamaya başlamasıyla birlikte Rusya'ya seyahat edecek Türk vatandaşları için maliyetli bir süreç başlamış oldu.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Rusya vizesi almak, yetkili bir acente ile başvuru yapıldığı takdirde sanıldığı kadar zor değil. Seyahat tarihinizin yakınlığına göre ekspres vize uygulaması alternatifi ile 2-3 gün içerisinde Rusya vizesi alabilirsiniz.


Rusya vize istiyor mu?

Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerine ilişkin usullere dair anlaşmanın yürürlüğünü kısmen durdurmuştur. Yürürlükteki Rusya mevzuatı uyarınca bu tarihten itibaren söz konusu vatandaşlar Rusya vize başvurusu yapmak zorundadır.

01.04.2016 tarihinde de yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize almaları zorunlu hale getirilmiştir.

Rusya vizesi nereden alınır?

Rusya vize başvurusu yapacak kişiler için iki alternatif bulunmaktadır:

Bunlardan biri Büyükelçiliğe şahsi olarak vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha önce Rusya vize başvurusu yapmayan kişiler için herhangi bir evrakta eksiklik ya da Rusya Federasyonu tarafından talep edilen prosedürün yerine getirilmemesi durumunda ise başvuru süreniz uzayabilir, hatta vizeniz onaylanmayabilir.

Diğer alternatif ise yetkili bir Rusya vize merkezi aracılığıyla tüm illerden, zaman kaybı ve prosedürlerle uğraşmadan vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Rusya Büyükelçiliği, vize başvurularını sadece yetkili acenteler üzerinden kabul etmektedir. Bunun sebebi ülke tarafından seyahat edecek kişi adına çıkarılan voucher belgesidir. Firmamız Rusya Büyükelçiliği'ne sizin adınıza başvuru yapma, takip etme ve sonuçlandırma yetkisine sahip vize başvuru merkezidir. Rusya vize davetiyeniz ve vize evraklarınız hazırlanıp, vize ücretiniz Büyükelçiliğe ödenir. Onaylanan vizeniz tarafınıza kargo yoluyla teslim edilir.


Hangi Evraklar Gereklidir?

Turistik vize için;
1.Vize Bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
2. İki adet arka fon beyaz 3.5mmx4.5mm orijinal fotoğraf
3. Turistik Voucher (Yetkili vize başvuru merkezleri tarafından temin edebilmektedir.)
4. Uçak bileti Rezervasyonu

Turistik vize hakkında tüm detaylar için buraya tıklayın.

Ticari vize için;
1. Vize Bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
2. İki adet arka fon beyaz 3.5mmx4.5mm ebatında orijinal fotoğraf
3. Ticari Davetiye (Göçmenlik Bürosundan alınmış ve orijinal olmalıdır.)

Ticari vize hakkında tüm detaylar için buraya tıklayın.

Firmamız sizin adınıza ticari davetiye ile şahsen gelmeden başvuru yapmaya ve sonuçlanan başvuruyu teslim almaya yetkilidir.

Teknik vize için;
1. Vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
2. İki adet arka fon beyaz 3.5 mm x 4.5 mm ebatlarında orijinal fotoğraf
3. Teknik Davetiye (Göçmenlik Bürosundan alınmış ve orijinal olmalıdır.)

Teknik vize hakkında tüm detaylar için buraya tıklayın.

Transit vize için;
1. Vize bitim tarihinden itibaren en az geçerliliği olan pasaport
2. İki adet arka fon beyaz orijinal fotoğraf
3. Transit geçiş yapılacak ülkeye seyahat edileceğini gösteren uçak bileti

Transit vize hakkında tüm detaylar için buraya tıklayın.

Çalışma vizesi için;
1. Vize Bitim tarihinden itibaren en az geçerliliği olan pasaport
2. İki adet arka fon beyaz orijinal fotoğraf
3. RABOTA NA PAYMU Davetiye (Göçmenlik Bürosundan alınmış ve orijinal olmalıdır.)

Çalışma vize hakkında tüm detaylar için buraya tıklayın.

Voucher belgesi nedir?

Rusya turistik vize başvurularında voucher belgesi olmadan vize başvurusu kabul etmiyor. Aslında bu belge sizi Rusya’ya kabul eden kişilerden alacağınız bir davet yazısı niteliğindedir. Kişilerin voucher belgesini şahsi olarak tedarik etmeleri mümkün olmadığından Rusya Büyükelçiliği'nde akreditesi olan vize merkezlerinden destek almaları gerekmektedir.


2018 Rusya Vizesi ücreti

Rusya'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacakları vize türüne, giriş çıkış sayısına göre vize ücretleri değişiklik göstermektedir. Ekspres vize ücretleri, Büyükelçilik tarafından normal harç ücretlerinin iki katı olarak talep edilmektedir. Bu sebeple vize başvurunuzu Rusya seyahatinizden en az 15 gün önce yapmanız tavsiye edilmektedir.

2018 yılı güncel Rusya vizesi ücretleri hakkında detaylı bilgi almak ve profesyonel vize danışmanlarımızla görüşmek için bize mesai saatleri içerisinde 0312 419 09 22 numaralı telefondan, mesai saatleri dışında iletişim formumuzu doldurarak ulaşabilirsiniz.


2018 Dünya kupasına ev sahipliği yapan Rusya'da gezilecek yerler

Hem Dünya kupasını yerinde izlemek, hem de Rusya'yı keşfetmek isteyenler için hazırlanan bu yazıda Rusya'nın en güzel yerlerini keşfedeceksiniz.

1.KREMLİN

Kale anlamına gelen ve Moskova'da bulunan Kremlin, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Çok sayıda kilise, saray ve değerli eşyanın bulunduğu Kremlin, turistlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.


2.ST. PETERSBURG

Avrupa'nın dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg, 2 yüzyıl boyunca Çarlık Rusya'nın başkenti olmuştur. 1703’te Rus Çarı Petro tarafından kurulan ve günümüzde 4.879.566 kişilik nüfusa sahip olan St. Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük şehridir. Ermitaj Müzesi, Çar Petro’nun Sarayı ve Kışlık Saray ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

3.MOSKOVA

Moskova şehri Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km² yüz ölçümü vardır. Şehir 1755 yılında kurulmuştur. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri Moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir.

4.ALTIN HALKA (Golden Ring)

Golden Ring turu, Rusya'nın tarihi hakkında pek çok bilgi vermekte olup gerçek Rusya'yı görmek isteyenler için iyi bir fırsattır. Ayrıca Altın Halka diye isimlendirilen bu 8 eski Rus ticaret şehrine günübirlik geziler de planlanabilir.

5.KALİNİNGRAD

Rusya'nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır. En büyük şehri olan aynı isimli Kaliningrad, tarihteki Rusya'nın önemli bir şehri ve o zamanın Alman Doğu Prusya eyaletinin başkentidir. Adını Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı Mihail Kalinin'den alır. Kentin sembolü ise 14'ncü yüzyıldan kalan ve restore edilmiş olan Königsberg Katedrali’dir.