Rusya Vize İşlemleri

12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının vizelerin muhafiyeti 01.01.2016 tarihinde Rusya Federasyonu tarafından tek taraflı fes edilmiştir.

- Uygulamaya göre Umuma mahsus TC vatandaşları Rusya’ya yapacağı seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.

- Rusya vizesi Başvuru merkezine bağlı olarak sözleşmeli çalışan acenteler tarafından yapılmaktadır.

- 01 Ocak 2016' da yürürlüğe giren Rusya vizesi fiyatları her ülke vatandaşlarına göre ve tek giriş, iki giriş, çok girişli olarak değişmektedir.

- Rusya’ya giriş yapacak olan tüm yolcuların uçakta veya havalimanında migration kartı mutlaka doldurmaları gerekmektedir.

- Rusya sınırlarına vize ile girmiş olan tüm yolcuların 5 iş günü içerisinde kaldıkları otelde veya Avirde (Göçmenlik bürolarında kalacakları yerin adresini ibraz etmekle yükümlüdürler.) Akredite yapmayan yolcular ülkeye dönüşte ağır para cezaları ve yaptırımları ile karşılaşırlar.

- Rusya vize türleri, turistik, ticari, teknik çalışma, özel ziyaret, öğrenci, transit vize kategorilerine ayrılır.

- Türkiye’de Rusya vizesi almak isteyen yolcuların, Rusya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Konsolosluğu, Antalya Konsolosluğu ve Trabzon Konsolosluğundan temin etmeleri mümkündür.

- Rusya Turistik vizesi maksimum 30 günlük Rusya Ticari vizesi maksimum 1 yllık Multiple vize alınabilmektedir. 364 günlük vizeye sahip olan yolcular yıl içerisinde 180 gün kalabilirler.

Rusya Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rusya Vizesi Kalktı mı?

12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu tarafından tek taraflı fes edilmiştir. Bu tarihten itibaren Rusya Federasyonu'na seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus Bordo pasaport sahiplerinin, bu ülkeye seyahatleri için Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Konsolosluğu'nun bulunduğu şehirlerdeki temsilciliklerden vize alması gerekmektedir.

Rusya vizesi ücreti ?

Rusya vizesi ücretleri, Türkiye'de ikamet ve çalışma izni olan tüm yabancı uyruklu vatandaşların milliyetlerine ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alacakları vize türüne, giriş çıkış sayısına göre değişiklik göstermektedir. Rusya ekspres vize (hızlandırılmış vize) ücretleri normal harç ücretlerinden tam iki katı daha fazla harç ücreti farkı istenmektedir. Bu nedenle Rusya vizesi müracaatı yapacak olan bireylerin seyahatlerinden en az 15 gün önce vize müracaatlarını yapmaları tavsiye edilmektedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar?

Sitemizde yer alan Rusya vizesi türleri seyahat amacına göre değişiklilik göstermektedir. Her vize türü için farklı evraklar istenmektedir. Ancak Rusya vizesinin diğer bir çok ülke vizesine göre farklılık gösteren özellikleri vardır. Rusya vizesi alacak olan yolcuların hiç bir vize türünde maddi gelirlerini gösteren evraklara veya şirket evraklarına gerek görülmez. Ancak Ticari, Özel Ziyaretçi, Teknik, Öğrenci ve Çalışma vizelerinin tamamında Rusya yerel makamlarından onaylı davetiyenin orjinali getirilmesi gerekmektedir. Rusya turistik vizelerde ise orjinal voucher belgesi gerekmektedir. Bu belgeyi bireylerin şahsi olarak tedarik etmeleri mümkün olmadığından Rusya Büyükelçiliği'nde akreditesi olan seyahat acentelerinden destek almaları gerekmektedir.

Rusya vizesi fotoğraf Ölçüsü

01 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Büyükelçiliği ve Konsolosluklarının tamamı resimli vize uygulamasına başlamıştır. İstenilen biyometrik fotoğraflar alınacak vizelerin üzerinde olacağından, Rusya vizesi müracaatı yapacak olan tüm bireylerin, en az 2 adet 3,5 mm x 4,5 mm ebatında arka fon beyaz fotoğraflarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Rusya Ticari vize nasıl alınır? Rusya Ticari vize fiyatı

Rusya Ticari vizeleri, bireyleri davet eden firmanın Rusya yerel makamlarına müracaatları neticesinde çıkartılıp, Türkiye'deki Rusya vize müracaatı kabul eden Büyükelçilik ve Konsolosluklara vize başvurusu esnasında ibraz edilerek alınabilir. Ticari vize davetiyeleri, süre olarak en az 3 aylık bir ve iki girişli, en fazla 1 yıllık çok girişli olarak talep edilebilmektedir. Rusya Ticari vizesine başvuru yapacak olan bireylerin, Rusya yerel makamlarından sonuçlanacak davetiyelerin ortalama çıkış sürelerini de dikkate almaları gerekmektedir. 3 aylık davetiyeler, Rusya yerel makamlarına başvuru yapıldıktan sonra, ortalama 15 iş günü, 1 yıllık davetiyeler ise, ortalama 25 iş günü sürmektedir. Rusya ticari vize fiyatı ise, davetiyelerin üzerinde yer alan giriş sayısına ve işlem süresine göre değişiklilik göstermektedir.

Rusya Vizesi 2018

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize muafiyeti anlaşması tek taraflı olarak askıya alınmıştır. Bu uygulamaya göre Rusya'ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bordo (Umuma Mahsus) Yeşil (Hususi) Gri (Hizmet) pasaport sahiplerine vizeye tabidir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahipleri 30 günlük seyahatlerinde vizeden muaftır.

Rusya Turist vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya Turistik vizesi müracaatları sadece yetkili vize işlem merkezleri tarafından gerçekleştirebilmektedirler. Bunun nedeni ise Turistik vizenin temel evrakı olan Voucher'dır. Rusya voucherı Rusya'da bulunan bir yerel acentenin sözleşme karşılığında Türkiye'de bulunan partner seyahat acentelerine bu evrakı temin etmesidir. Rusya vizesindeki Voucher bir anlamda garantörlük yazısı anlamına gelir. Bunun nedeni Voucher ın üzerinde yer alan Referans numarası aynı zamanda vizenin üzerinde yazar. Dolayısı ile Rusya'ya seyahati gerçekleştirecek olan yolcunun,tüm sorumluluğunu Voucher ın sahibi olan Rusya'da bulunan yerel acente üstlenmiş olur.